Zahradní tvoba

 

Rostliny. Existují různé styly kombinací rostlin k vytváření rozmanitých vzhledů, přičemž plní různé funkce – tvoří zástěnu, stíní, nebo jsou čistě dekorativní. Hlavním faktorem při jejich výběru pro vytvoření skupiny není ani tak typ květů, jako spíše jejich celkový tvar, barva listů a linie. Vizuální zajímavost s kontrastujícími formami a liniemi je jednou z nejlepších cest pro působivý výraz Vaší zahrady.

Trávníky a květnaté louky. Zahrada je pestrobarevná a nadýchaná od léta do podzimu a zachovává si zajímavost i v zimě. Trsy trávy s klasy a uschlými květy vypadají pod sněhem nádherně a navíc poskytují potravu ptákům.

Voda. Voda vnáší do zahradního prostředí buď klid, nebo pohyb, zvukové projevy, nebo efekt zrcadlení. V každé roční době vytváří jinou náladu a scenerii. Nejen v historických zahradách, ale také v současné zahradní tvorbě se voda i rostliny stávají nenahraditelným architektonickým prvkem, který umocňuje výtvarné i obytné hodnoty prostředí. Tendence uplatnění vody v zahradě tak směřují k tvorbě přírodních koupacích jezírek, rybníků, umělých vodotečí a pramenišť.

Kámen. Kámen je fascinující materiál, který navzdory své síle a neústupnosti vyzařuje nesmírný klid a tichost. K jeho přednostem patří věčná trvanlivost, odolnost k povětrnostním a mechanickým vlivům, nehybnost a stálost, a na rozdíl od rostlin kámen dobře vypadá v každém ročním období. Kámen patří pro svoji estetickou hodnotu mezi neodmyslitelné a nenahraditelné prvky v zahradní kompozici, a to jak ve své přírodní, tak také v technické, konstrukční podobě, nebo zpracovaný umělecky.

Pin It on Pinterest

Share This